Tilbake til forsiden

Tilbake til reisebrev

Tilbake til reiseklubben

Tur til Knaben og Kvinesdal 23. august 2007.
 

(Referat nederst på siden)

Fra kaffekosen på Krågeland Kro
Fra Torvløbakken Gård
Fra inngangen til gruvemuseet Krystallkjelleren
   
Bussen fra HAGAnor Reiser med sjåfør Kjeld Nielsen var klar til avreise fra Mossiges Minde kl. 0830. presis. Kjørte deretter til Ruten og hentet resten av tur-deltakerne. (48 stk totalt).
Været var fint og 19 grader da vi kjørte gjennom Sandnes. Turen gikk via E39 til Helleland der vi svingte av og kjørte Gyadalen til Tonstad og videre langs Sirdalsvatnet til Haugom og Krågeland. På Krågeland Kro fikk vi servert 2 halve rundstykker og kaffe. Helårssenteret Krågeland er i stor framgang og baserer seg på helårs ferie og fritidsaktiviteter.

Etter en 45 minutters pause gikk turen videre til Kvinlog hvor vår guide Odd Johansen kom på bussen. Han er oppvokst på Knaben og kjenner området godt. På den ca 3 mil lange turen fra Kvinlog til Knaben fikk vi en interessant historie om Knabenområdet. Ved ankomst Knaben ble vi invitert inn i kapellet hvor guiden fortalte om gruvedriften fra den startet i 1885 til den ble nedlagt i 1973. Molybden som ble hentet ut fra malmen i gruvene var et viktig råstoff for stålindustrien og i andre halvdel av 30-årene var det ansatt ca 430 mennesker i gruveselskapet. I 1943 ble gruvene bombet av allierte fly og 16 gruvearbeidere ble drept. Gruvemuseet som vi besøkte holder til i det gamle administrasjonsbygget.
 

Etter besøket på Knaben kjørte vi tilbake til Kvinlog og videre til Torvløbakken Gard hvor vi fikk servert Sursteik av elg og sviskegrøt til dessert pluss kaffe. Guiden Odd er bonden på gården. Etter middagen var det anledning til å handle i gårdsbutikken.
 

På veien til Kvinesdal stoppet bussen ved et krystall-utsalg. Der ble det handlet polsk krystall til gunstige priser. Det var to karer som reiste til Polen og kjøpte varer for noen hundre tusen kroner og solgte billig her hjemme.
På hjemturen som gikk via Liknes og E39 ble det servert epler som smakte godt.
Hjemkomst Sandnes kl.1900.

LH